Protokol o postupanju u slučaju nasilja u školi
PROTOKOL O POSTUPANJU U SLUČAJU NASILJA U ŠKOLI
PROTOKOL
O POSTUPANJU U SLUČAJU NASILJA U ŠKOLI
Sadržaj:
I Zakonski okvir
II Protokol o postupanju
- Opće odredbe
- Definisanje termina sukob
- Definisanje termina nasilje
- Pojavni oblici nasilja
- Nivoi nasilja
- Odgovorna lica u školi
- Obilježja sigurne i humane škole
- Završne odredbe
III Obrasci
IV Literatura
ZAKONSKI OKVIR
Na osnovu člana 34.stav 2. člana Okvirnog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju („Službeni glasnik BiH“,18/2003.); Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju („Službene novine HNK“)., Zakona o srednjem obrazovanju („Službene novine HNK“); Državne strategije za borbu protiv nasilja nad djecom 2007-2010[1]. BiH, Strategije protiv maloljetničkog prijestupništva u Bosni i Hercegovini („Službeni glasnik BiH“, broj:14/08); Rezolucije o sprečavanju maloljetničke delinkvencije i postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima („Službene novine F BiH“, broj 10/08),
Zakon o krivičnom postupku[2] Federacije Bosne i Hercegovine (Službene novine FBiH», broj 35/03 28. jula 2003. Ispravke i izmjene i dopune: SN FBiH: br. 37/03; SN FBiH: br. 56/03; SN FBiH: br. 78/04; SN FBiH: br. 28/05; SN FBiH: br. 55/06; SN FBiH: br. 27/07; SN FBiH: br. 53/07; SN FBiH: br. 9/09); i Krivični zakon Federacije Bosne i Hercegovine (Službene novine FBiH 36/03, 37/03, 21/04, 69/04 i 18/05).
Polazeći od činjenice da je prevencija, sprječavanje, otkrivanje i suzbijanje nasilja među djecom i mladima od općeg društvenog interesa, a prihvaćajući obaveze iz člana 19. Konvencije o pravima djeteta koja glasi „Države ugovornice će preduzeti sve odgovarajuće zakonske, upravne, društvene i obrazovne mjere da bi se dijete zaštitilo od svih oblika fizičkog ili mentalnog nasilja, povrede ili zlostavljanja, zanemarivanja ili nemarnog postupka, zloupotrebe ili eksploatacije, uključujući seksualno zlostavljanje dok je na brizi roditelja, zakonskih staratelja ili bilo koje druge osobe koja brine o djetetu, škola usvaja
PROTOKOL O POSTUPANJU U SLUČAJU NASILJA U ŠKOLI
Član 1.
Protokolom o postupanju u slučaju nasilja u školi (u daljem tekstu Protokol) se reguliraju prava, obaveze i odgovornosti kao i načini postupanja ravnatelja škole, stručnih suradnika, nastavnika/profesora, razrednika učenika, roditelja i ostalih zaposlenika škole u situacijama povećanog rizika i nasilja u školi, sa ciljem zaštite učenika i svih zaposlenika.
Član 2.
Ovim Protokolom utvrđuju se postupci za uspostavljanje reakcije cijele škole kako bi se djelovalo na sprječavanje, identifikaciju, prijavljivanje i istraživanje u svim slučajevima međuvršnjačkog nasilja u obrazovnom sistemu u vrijeme održavanja odgojno-obrazovnog procesa u zgradi škole i neposrednoj blizini; u vrijeme održavanja rekreativne nastave, ekskurzija, izleta i sličnih aktivnosti koje organizuje škola.
Članak 3.
Protokol sadrži:
- općeprihvaćenu definiciju nasilja
- nivoe nasilja i odgojno-disciplinske intervencije
- uloge i odgovornosti, zaposlenika, učenika i roditelja
- postupanje škole u slučaju običnog vršnjačkog sukoba
- postupanje škole u slučaju nasilja među djecom
- postupanje škole u slučaju saznanja ili sumnje o nasilju u obitelji
- postupanje škole u slučaju nasilja prema učenicima od strane odrasle osobe u školi ( učitelja, roditelja, drugih zaposlenika škole, nepoznatih osoba)
- postupanje škole u slučaju nasilnog ponašanja odrasle osobe nad odraslom osobom u školi
- postupanje škole u slučaju nasilja prema djelatnicima škole od strane učenika škole
- evidenciju škole u situacijama nasilja
- evidentni list o sukobima i nasilju u školi i
- obrazac za opis događaja koji popunjava osoba koja je izazvala nasilje
Članak 4.
1. OPĆEPRIHVAĆENA DEFINICIJA NASILJA
Nasiljem među djecom i mladima smatra se svako namjerno fizičko i psihičko nasilno ponašanje usmjereno prema djeci i mladima od strane njihovih vršnjaka učinjeno s ciljem povrjeđivanja, a koje se ovisno o mjestu izvršenja, može razlikovati po obliku, težini, intenzitetu i vremenskom trajanju i koje uključuje ponavljanje istog obrasca i odražava neravnopravan odnos snaga (jači protiv slabijih ili grupa protiv pojedinca) i koje za posljedicu ima ugrožavanje zdravlja, razvoja i dostojanstva ličnosti žrtve.
Nasiljem se smatra neprimjereno, neetičko i nemoralno ponašanje prema djeci i mladima, kao svi oblici zapuštanja i zlostavljanja kojima se (ne)svjesno i nasilno sprječava njihov zdrav razvoj i optimalno funkcioniranje.
Zapuštenim djetetom se smatra svako dijete koje ima manje od osamnaest godina i o kojemu se roditelji ili bilo koja druga odgovorna osoba ne brinu, uključujući brigu o odgoju i obrazovanju, njezi, prehrani, poticanju i ohrabrivanju, socijalnoj adaptaciji i emocionalnim potrebama, toleranciji ili bilo kojoj drugoj odgovornosti o dobrobiti djeteta.
Zlostavljanjem djece i mladih smatraju se svi agresivni i najčešće namjerni grubi postupci prema njima.
Nasiljem među djecom i mladima smatra se osobito:
- namjerno uzrokovani fizički napad u bilo kojem obliku, primjerice udaranje, guranje, gađanje, šamaranje, čupanje, zaključavanje, napad različitim predmetima, pljuvanje i slično bez obzira da li je kod napadnutog djeteta nastupila tjelesna povreda
- psihičko i emocionalno nasilje prouzrokovano (ponavljanim) ili trajnim negativnim postupcima od strane jednog djeteta ili više djece. Negativni postupci su: ogovaranje, nazivanje pogrdnim imenima, ismijavanje, zastrašivanje, izrugivanje, namjerno zanemarivanje i isključivanje iz grupe kojoj pripada ili isključivanje i zabranjivanje sudjelovanja u različitim aktivnostima s ciljem nanošenja patnje ili boli, širenje glasina s ciljem izolacije djeteta od ostalih učenika, oduzimanje stvari ili novaca, uništavanje ili oštećivanje djetetovih stvari, ponižavanje, naređivanje ili zahtijevanje poslušnosti ili na drugi način dovođenje djeteta u podređeni položaj, kao i sva druga ponašanja počinjena od djeteta ili mlađe osobe kojima se drugom djetetu namjerno nanosi fizička i duševna bol ili sramota.
- seksualno nasilje podrazumijeva svaki vid verbalnog, gestovnog ili fizičkog kontakta sa seksualnim sadržajem, sa ciljem uznemiravanja i namjernog nanošenja fizičke ili duševne boli i sramote djetetu ili mladima. Ono predstavlja najgoru vrstu demonstracije moći.
- nasilje putem zloupotrebe informacijskih tehnologija se odnosi na vrijeđanje, uznemiravanje, slanje prijetećih i uvredljivih poruka, lažno predstavljanje, podsticanje na mržnju i nasilje, navođenje žrtve da iznosi lične podatke, otkrivanje porodičnih prilika, snimanje i nedopušteno objavljivanje sadržaja na društvenim mrežama. Ono što ga razlikuje od drugih vrsta nasilja je činjenica da djeca mogu biti izložena i tamo gdje su do sada bili potpuno sigurni i da ono može trajati 24 sata svakog dana u nedjelji i da nepoznati počinilac kod djeteta stvara dodatni strah i nesigurnost.
Nasilje podrazumijeva šest definirajućih faktora:
- namjera da se drugom nanese šteta ili ozljeda
- intenzitet i trajanje (ponavljanje nasilničkog ponašanja)
- moć nasilnika (nesrazmjer obzirom na dob, snagu, brojčanu nadmoć)
- ranjivost i nemoć žrtve
- manjak podrške
- posljedice.
U svim slučajevima nasilja među djecom koji su definisani navedenim faktorima škola je dužna postupati u skladu sa Protokolom.
Članak 5.
Nužno je razlikovati nasilje (zlostavljanje) među djecom i mladima od običnog sukoba vršnjaka. Obični sukob vršnjaka ima sljedeća obilježja:
- nema elemenata navedenih za nasilništvo: radi se o sukobu vršnjaka koji oni ne rješavaju na miran, nego na neki drugi način; ne postupaju jedan prema drugome s namjerom ozljeđivanja ili nanošenja štete; nema nesrazmjera moći; nema težih posljedica za djecu u sukobu.
- djeca ne insistiraju da mora biti po njihovom po svaku cijenu
- mogu dati razloge zašto su u sukobu
- ispričaju se ili prihvate rješenje u kojem nema pobjednika i poraženog
- slobodno pregovaraju da bi zadovoljili svoje potrebe
- mogu promijeniti temu i otići iz situacije u kojoj je došlo do sukoba.
2. POSTUPANJE ŠKOLE U SLUČAJU OBIČNOG VRŠNJAČKOG SUKOBA
Članak 6.
U slučaju običnog vršnjačkog sukoba svaki zaposlenik škole je dužan:
- odmah prekinuti sukob među djecom
- obavijestiti o sukobu razrednika, pedagoga ili ravnatelja škole
- razrednik, pedagog ili ravnatelj će obaviti razgovore sa sukobljenim učenicima
- dogovorit će s učenicima da se međusobno ispričaju, prihvate rješenje u kojem nitko neće pobijediti, da jedan drugom nadoknade (eventualnu) štetu
- tražiti od učenika da popune odgovarajući obrazac o događaju
- u slučaju da učenik češće dolazi u takve sukobe s vršnjacima razrednik i pedagog će pozvati roditelje u školu s ciljem prevladavanja takve situacije i pomoći učeniku
- prema potrebi učenik će biti uključen u dodatni rad (savjetodavni rad, pedagoška ili defektološka pomoć) u školi ili izvan škole u dogovoru sa roditeljima / starateljima.
- ako učenik učestalo krši pravila, ne poštuje dogovore, ne prihvaća nadoknadu štete drugome, škola će primijeniti odgovarajuće pedagoške mjere u s kladu sa Pravilnikom o pedagoškim mjerama.
- u slučaju da sve prethodno navedene mjere ne dovedu do poboljšanja ponašanja učenika i u slučaju nesaradnje roditelja škola će postupiti po točki 3. ovog Protokola.
3. POSTUPANJE ŠKOLE U SLUČAJU NASILJA MEĐU DJECOM
Članak 7.
U slučaju nasilja među djecom SVI zaposlenici škole su dužni:
- odmah prekinuti nasilno ponašanje učenika i odvojiti učenike;
- pružiti pomoć i podršku učeniku koji je doživio nasilje;
- obavijestiti o događaju razrednika, pedagoga i ravnatelja škole.
U slučaju prijave nasilja ili dojave o nasilju među djecom imenovane stručne osobe za koordiniranje aktivnosti vezanih uz problematiku nasilja, stručni saradnici i direktor škole dužni su:
- odmah poduzeti mjere da se zaustavi i prekine aktuelno nasilno postupanje prema djetetu, a u slučaju potrebe zatražiti pomoć i drugih zaposlenika škole ili po potrebi pozvati djelatnike policije;
- ukoliko je dijete povrijeđeno u mjeri koja zahtijeva liječničku intervenciju ili pregled pozvati službu zdravstvene pomoći ili osigurati pratnju djeteta do iste i sačekati ljekarsku preporuku o daljem postupanju i dolazak djetetovih roditelja/staratelja;
- obaviti razgovor s djetetom koje je počinilo nasilje i tokom razgovora posebno obratiti pažnju iznosi li dijete neke okolnosti koje bi ukazivale da je žrtva zanemarivanja ili zlostavljanja u porodici ili izvan nje, te u tom slučaju odmah obavijestiti centar za socijalni rad, a po potrebi ili sumnji na počinjene kažnjive radnje obavijestiti policiju;
- obaviti razgovor s djecom i odraslim osobama koje imaju spoznaja o učinjenom nasilju i utvrditi sve okolnosti vezane uz oblik, intenzitet, težinu i vremensko trajanje nasilja;
- o poduzetim aktivnostima, razgovorima, izjavama te svojim opažanjima sačiniti službene bilješke, kao i voditi odgovarajuće evidencije zaštićenih podataka, koje će se na zahtjev dostaviti drugim nadležnim tijelima, te o događaju obavijestiti nastavničko vijeće škole
Član 8.
U situaciji nasilja u školi u koju je uključeno dijete s posebnim potrebama, bilo kao žrtva ili nasilnik, obavezna je psihološka procjena stručne osobe/tima, nakon čega se postupa u skladu sa preporučenim mjerama.
NIVOI NASILJA I ODGOJNO-DISCIPLINSKE INTERVENCIJE
Razvrstavanje nasilja na nivoe ima za cilj osiguranje ujednačenog postupanja (intervencija) u situacijama nasilja kada su akteri učenici (učenik-učenik, učenik-zaposleni).
Isti oblici nasilja mogu se pojaviti na više nivoa, ali se razlikuju po intenzitetu, stupnju rizika, učestalosti, posljedicama i sudionicima.
Oblici nasilja PRVOG nivoa i odgojni rad
Nizak nivo rizika
Oblici nasilja
Odgovorne osobe
Odgojni postupci
Fizičko nasilje:
-guranje, štipanje, grebanje, prljanje, gađanje, čupanje, grizenje, šutiranje, uništavanje stvari
Razrednik
Pedagog
Razrednik samostalno preduzima aktivnosti u saradnji sa roditeljima, u smislu pojačanog odgojnog rada sa učenikom, grupom učenika i /ili odjelskom zajednicom, evidentira i prati ponašanje i sl.
Izuzetno, ako se nasilno ponašanje ponavlja, ako odgojni rad ne daje rezultate, ako su posljedice teže, ako je u pitanju nasilje od grupe prema pojedincu ili ako isti učenik trpi ponovljeno nasilje, ustanova intervenira aktivnostima predviđenim na drugom, odnosno trećem nivou.
Psihičko nasilje:
- omalovažavanje, ogovaranje, ruganje, vrijeđanje, nazivanje pogrdnim imenima, psovanje, etiketitanje, imitiranje
Socijalno nasilje:
- dobacivanje, podsmijavanje, isključivanje iz grupe ili zajedničkih aktivnosti, favoriziranje na osnovu različitosti, širenje glasina
Seksualno nasilje:
- psovanje, neumjesno dobacivanje sa seksualnom porukom, lascivni komentari, širenje priča, seksualna nedvosmislena gestikulacija, etiketiranje
Nasilje zloupotrebom informacijskih tehnologija i drugih komunikacijskih tehnologija:
- uznemiravajuće pozivanje, slanje uznemiravajućih SMS, MMS poruka i nedolično komuniciranje putem društvenih mreža
Oblici nasilja DRUGOG nivoa i odgojni rad
Umjereni nivo rizika
Oblici nasilja
Odgovorne osobe
Odgojni postupci
Fizičko nasilje:
-šamaranje, udaranje, gaženje, cijepanje odjeće, zatvaranje, pljuvanje, otimanje i uništavanje imovine, izmicanje stolice, čupanje za uši i kosu
Direktor
Razrednik
Stručni saradnik (pedagog)
Aktivnosti poduzima razrednik, u suradnji sa stručnim saradnikom
i ravnateljem, uz obavezno sudjelovanje roditelja, u smislu pojačanog odgojnog rada i uključivanje učenika u dodatne programe.
Ukoliko pojačani odgojni rad nije djelotvoran, pokreće se odgojno-disciplinski postupak i izriče mjera, u skladu sa propisima.
Psihičko nasilje:
- ucjenjivanje, prijetnje, nepravedno kažnjavanje, zabrana komuniciranjam isključivanje, manipuliranje emocijama
Socijalno nasilje:
- spletkarenje, uskraćivanje pažnje od grupe (ignoriranje), neuključivanje, neprihvaćanje, manipuliranje ponašanjem, iskorištavanje
Seksualno nasilje:
- seksualno dodirivanje, pokazivanje pornografskog materijala, pokazivanje intimnih dijelova tijela, svlačenje
Nasilje zloupotrebom informacijskih tehnologija i drugih komunikacijskih tehnologija:
- neprimjereno oglašavanje, snimanje i slanje video zapisa zloupotreba blogova, foruma i četanje, snimanje pojedinca kamerom protiv njegove volje, snimanje kamerom nasilnih scena, distribuiranje snimaka i slika
Oblici nasilja TREĆEG nivoa i odgojni rad
Visok nivo rizika
Oblici nasilja
Odgovorne osobe
Odgojni postupci
Fizičko nasilje:
-tuča, davljenje, bacanje, prouzrokovanje opekotina i drugih povreda, uskraćivanje hrane i sna, izlaganje niskim temperaturama, napad oružjem
Ravnatelj
Razrednik
Stručni tim
Nadležni organi i službe
Aktivnost preduzima ravnatelj sa stručnim timom (pedagog, psiholog, socijalni radnik), uz obavezno angažiranje roditelja i nadležnih organa, organizacija i službi ( Centar za socijalni rad, zdravstvena služba, policija i druge organizacije i službe).
Škola je dužna da ozbiljnije oblike zlostavljanja učenika prijavi policiji, nadležnom centru za socijalni rad i Ministarstvo obrazovanja.
Na ovom nivou je obavezan odgojni rad koji je po intenzitetu primjeren potrebama učenika, kao i pokretanje odgojno-disciplinskog postupka i izricanje mjera u skladu sa zakonom.
Ako je za rad sa učenikom angažirana i druga ustanova ili služba, škola ostvaruje suradnju s njom i međusobno usklađuju aktivnosti.
Psihičko nasilje:
- zastrašivanje, ucjenjivanje uz ozbiljnu prijetnju, iznuđivanje novca ili stvari, ograničavanje kretanja, navođenje na korištenje narkotičkih sredstava i psihoaktivnih supstanci, uključivanje u destruktivne grupe i organizacije
Socijalno nasilje:
- prijetnje, izolacija, maltretiranje pojedinca ili grupe od druge grupe, organiziranje zatvorenih grupa (klanova) koje ima za posljedicu povređivanje drugih
Seksualno nasilje:
- zavođenje od punoljetne osobe, podvođenje, zloupotreba položaja, navođenje, iznuđivanje i prinuda na seksualni čin, silovanje, incest
Nasilje zloupotrebom informacijskih tehnologija i drugih komunikacijskih tehnologija:
- snimanje nasilnih scena, distribuiranje snimaka i slika sa nedozvoljenim sadržajem, dječija pornografija pojedinca
ULOGE I ODGOVORNOSTI ZAPOSLENIKA I UČENIKA U SITUACIJAMA NASILJA
Član 9.
Dužnost svih zaposlenika škole:
- odmah prekinuti nasilno ponašanje i odvojiti učenike, na način da stanu između učesnika u sukobu, spriječe međusobni kontakt očima. Od ostalih učenika zatražiti da se raziđu, koristeći pri tom miran, ali odlučan ton;
- pružiti pomoć povrijeđenom učeniku
- obavijestiti razrednika o događaju, potom obavijestiti i stručnog saradnika škole (pedagoga) ili direktora.
Član 10.
Posebne dužnosti u sprječavanju i rješavanju situacija s nasiljem proizlaze iz prava i obaveza koja određuje opis poslova određenog radnog mjesta.
DIREKTOR ŠKOLE
- Odgovoran je za poštivanje zakonitosti u radu ustanove
- Informiše zaposlene o pravilnicima, podzakonskim aktima (Pravila škole, Pravila o kućnom redu, Protokol..)
- Sklapa protokole sa drugim institucijama
- Reaguje u slučajevima nasilja (drugi i treći nivo)
- Obavlja konsultativni razgovor sa relevantnom osobom koja je prijavila nasilje i prikuplja informacije o slučaju
- Obavlja razgovor sa osobom koja je evidentirana kao zlostavljač
- Preduzima odgovarajuće mjere u skladu sa Protokolom
- Razgovara sa roditeljima/starateljima o slučaju u cilju njihovog informisanja
- Evidentira slučaj nasilja (vodi evidenciju, dokumentaciju)
- Obavještava druge institucije ako je potrebno
- Obavezno učestvuje u proceduri kada je u pitanju nasilje nad učenikom od strane zaposlenih u školi i osoba izvan škole
- Prati efekte poduzetih mjera
- Podnosi godišnji izvještaj o realizaciji školskog akcionog plana školskom odboru i Ministarstvu obrazovanja
ODJELJENSKI STARJEŠINA/RAZREDNIK
- Zadužen je za vlastito upoznavanje i upoznavanje učenika i roditelja sa odredbama Pravila škole, Pravila o kućnom redu i Protokolom
- Upoznaje učenike i roditelje sa pravilima prihvatljivog ponašanja u školi i izrađuje pravila na nivou odjela sa učenicima
- Prati socijalnu klimu na nivou odjela i ujedno prepoznaje postojanje eventualnog nasilja ili zlostavljanog ili zanemarenog učenika
- Vodi propisanu evidenciju o učenicima sa svim relevantnim podacima
- Dežura po rasporedu i dostupan je učenicima i vodi knjigu evidencije (knjiga dežurstva)
- U situaciji događanja nasilja postupa u skladu sa nivoom rizika i po propisanim koracima
- Razjašnjava okolnosti i analizira činjenice nastale situacije (razgovara sa žrtvom, nasilnikom i promatračima)
- Procjenjuje nivo rizika
- Informira i razgovara sa roditeljima i održava saradnju sa njima
- Poduzima dodatne mjere ukoliko situacija nalaže, upućuje slučaj pedagogu, psihologu
- Informira direktora
- Komunicira sa relevantnim ustanovama, uz saglasnost rukovodioca
- Surađuje sa stručnom službom škole
- Evidentira slučaj i vodi dokumentaciju o tome
- Prati efekte poduzetih mjera
DEŽURNI NASTAVNIK
- Zadužen je za vlastito upoznavanje sa odredbama Pravila škole, Pravila o kućnom redu i Protokolom
- Dežura prema utvrđenom rasporedu
- Prati ponašanje učenika za vrijeme odmora, pri dolasku i izlasku iz škole
- Uočava situacije nasilja i reagira odmah (nivo1)
- Evidentira situaciju nasilja u knjigu dežurstva
- Informira razrednika o situaciji nasilja
- Informira školski koordinacijski tim, ravnatelja ukoliko to situacija nalaže (nivo 2)
- Ostvaruje suradnju sa relevantnim osobama koje mogu pružiti zaštitu
- Prati efekte poduzetih mjera
NASTAVNICI
- Zaduženi su za vlastito upoznavanje sa odredbama Pravila škole, Pravila o kućnom redu i Protokolom
- Prate i uočavaju situacije nasilja
- Prijavljuju situaciju nasilja u skladu sa protokolom i procijenjenim nivoom rizika
- Prepoznaju slučaj zlostavljanja i zanemarivanja djeteta i poduzimaju korake u skladu sa tim
- Informiraju razrednika
- Konsultiraju se sa kolegama, stručnom službom, ravnateljem
- Reagiraju odmah u situaciji nasilja
- Poduzimaju korake ukoliko situacija to nalaže
- Vode evidenciju o slučaju
- Sudjeluju u praćenju poduzetih mjera
- Ostvaruju suradnju sa svim relevantnim osobama koje mogu pružiti zaštitu
STRUČNI TIM (pedagog i /ili psiholog, socijalni radnik)
- Sarađuje sa svim akterima u školi
- Sarađuje sa roditeljima i učenicima i na taj način ostvaruje uvid u porodične i socijalne prilike
- Vodi propisanu evidenciju o učenicima (posebno rizičnoj grupi)
- Poduzima mjere prevencije
- Uočava i prijavljuje situacije nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja djeteta
- Reaguje odmah u situaciji nasilja
- Procjenjuje nivo rizika i predlaže zaštitne mjere
- Prati efekte poduzetih mjera
- Pruža pomoć i podršku akterima nasilne situacije (žrtvi, nasilniku)
- Razgovara sa žrtvom
- Razgovara sa nasilnikom
- Informiše roditelje o situaciji nasilja
- Evidentira slučaj i vodi dokumentaciju o tome
- Organizuje obuku za zaštitu učenika od nasilja i obuku mirnog rješavanja sukoba (učenika, zaposlenika, roditelja)
- Sarađuje sa drugim institucijama
- Provodi istraživanja i piše izvještaje o ovoj temi
UČENICI
- Zaduženi su da se upoznaju sa odredbama Pravila škole, Pravilima o kućnom redu i Protokolom
- Uočavaju slučajeve nasilnog ponašanja i prijavljuju razredniku, dežurnom nastavniku ili stručnom suradniku (pedagogu)
- Sudjeluju u mjerama prevencije i zaštite
SEKRETAR
- Zadužen je za upoznavanje kolektiva sa svim relevantnim dokumentima i pomaže u njihovom tumačenju
- Upoznaje Vijeće roditelja, Vijeće učenika i školski odbor sa pravilnicima i podzakonskim aktima o bezbjednosti učenika
- Uočava i prijavljuje nasilnu situaciju i informiše razrednika i stručnu službu
- Reaguje u situaciji nasilja (nivo 1)
- Zajedno sa direktorom uspostavlja i održava saradnju sa lokalnim institucijama
POMOĆNO I TEHNIČKO OSOBLJE
- dežura prema rasporedu
- uočava nasilje i u kriznim situacijama odmah interveniše
- informira dežurnog nastavnika
ŠKOLSKI KOORDINACIJSKI TIM
- Sastavlja školski akcijski plan za zaštitu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja
- Upoznaje kolektiv sa donijetim planom
- Izrađuje i prikuplja dokumentaciju o situacijama nasilja
- Kontinuirano evidentira i čuva dokumentaciju
- Vrši procjenu nivoa rizika situacije nasilja
- poduzima korake u skladu sa Protokolom o postupanju
- poduzima odgovarajuće mjere prema učeniku koji trpi nasilje
- informira roditelja/staratelja o situaciji nasilja
- informira ravnatelja škole
- prati efekte poduzetih mjera i vrši njihovu evaluaciju
- informira druge nadležne institucije
- zajedno sa ravnateljem mogu poduzimati akcije sa nivoa 3:
- -neodložna prijava zdravstvenom centru u hitnim slučajevima, kada je djetetu potrebna medicinska intervencija
- -neodložna prijava policiji u slučajevima kada je djetetu potrebna fizička zaštita ili kada postoji sumnja da je učinjeno kazneno djelo
- -redovna prijava Centru za socijalni rad u roku od naredna tri dana
- Podnosi godišnji izvještaj o realizaciji školskog akcijskog plana Učiteljskom vijeću i Školskom odboru
ŠKOLSKI ODBOR
- Usvaja Protokol o postupanju;
- Usvaja školski akcioni plan o prevenciji kao dio Godišnjeg programa rada škole;
- Usvaja godišnji izvještaj Školskog koordinacijskom tima i direktora o realizaciji školskog akcionog plana;
- Prati provođenje disciplinskih mjera pokrenutih u slučaju nasilja nastavnika prema učeniku.
POSTUPANJE ŠKOLE U SLUČAJU NASILJA PREMA UČENICIMA OD STRANE ODRASLE OSOBE U ŠKOLI (NASTAVNIKA, RODITELJA, DRUGIH ZAPOSLENIKA ŠKOLE, NEPOZNATIH OSOBA)
Član 11.
U slučaju da postoji sumnja da je dijete žrtva zlostavljanja ili zanemarivanja od strane odrasle osobe koja nije zaposlena u školi, direktor škole podnosi prijavu nadležnoj instituciji:
- zdravstvenoj ustanovi (ukoliko je djetetu neophodna zdravstvena zaštita)
- Ministarstvu unutrašnjih poslova (ukoliko je djetetu potrebna fizička zaštita ili postoji sumnja da je izvršeno krivično djelo)
- Centru za socijalni rad.
Prijava sadrži podatke o djetetu i razloge upućivanja.
Prije podnošenja prijave potrebno je obavijestiti roditelje, osim ako postoji procjena da će time biti ugrožena bezbjednost djeteta.
Član 12.
Svaki zaposlenik u školi dužan je ravnatelju prijaviti nasilje od strane zaposlenih u školi prema djetetu. Ukoliko je zbog slučaja nasilja od strane nastavnika prema djetetu pokrenut disciplinski postupak, ravnatelj škole dužan je nastavnika udaljiti sa rada do okončanja disciplinskog postupka.
Ako ravantelj ne udalji nastavnika, odluku o udaljenju dužan je donijeti Školski odbor.
Ravnatelj škole je odgovoran za poštivanje zakonitosti rada škole i preduzimanje mjera u skladu sa važećim zakonima.
TABELA kada su akteri zaposlenici škole
POSTUPANJE ŠKOLE U SLUČAJU SAZNANJA ILI SUMNJE O NASILJU U PORODICI
Član 13.
Pedagoško-psihološka služba, u suradnji s razrednikom ostvaruje uvid u obiteljske i socijalne prilike učenika. Kada se uoče promjene u ponašanju i učenju učenika i u slučaju konstatacije da ne postoji dovoljna briga i nadzor u obitelji, škola je dužna da se obrati Centru za socijalni rad u cilju preduzimanja mjera radi pružanja pomoći učeniku.
Niko od zaposlenih u školi nije ovlašten provoditi istragu ili dokazivanje zlostavljanja i zanemarivanja u obitelji, jer su to zadatci u nadležnosti drugih ustanova. Zadatci škole u slučaju postojanja sumnje iscrpljuju se podnošenjem prijave. Škola je dužna surađivati s nadležnim centrom za socijalni rad i djelovati usklađeno u cilju dobrobiti učenika.
POSTUPANJE ŠKOLE U SLUČAJU NASILJA UČENIKA PREMA ZAPOSLENIKU ŠKOLE
Član 14.
U slučaju da je zaposlenik škole doživio nasilje ili prijetnju nasiljem od učenika škole, zaposlenik o tome treba obavijestiti ravnatelja ili stručne suradnike, koji će:
- razgovarati s učenikom u prisustvu razrednika i voditi službenu zabilješku o razgovoru
- odmah obavijestiti roditelje/staratelje učenika, te ih upozoriti na neprihvatljivost takvog ponašanja
- prema učeniku poduzeti odgovarajuće odgojno-disciplinske mjere koje će donijeti Učiteljsko vijeće u skladu s Pravilnikom o pedagoškim mjerama
- uključiti učenika u stručni tretman u školi ili u dogovoru s roditeljima/strateljima u ustanovi izvan škole
- po potrebi obavijestiti policiju
- ako je riječ o prijetnjama nasiljem ili o nasilju u školi, zbog čega je škola uključila i policiju, o takvim situacijama je potrebno pismenom bilješkom obavijestiti Ministarstvo obrazovanja.
Član 15.
(Pomoć svjedocima nasilja)
U slučaju da bilo kojem nasilnom sukobu u prostoru škole svjedoče drugi učenici, a nasilno ponašanje je neuobičajeno rijetkog oblika i intenziviteta te može rezultirati traumatiziranjem svjedoka, direktor i /ili stručni saradnik su dužni osigurati stručnu pomoć učenicima koji su posmatrali događaje nasilja. Dužni su savjetovati se s nadležnom i stručnom osobom koja ima iskustva u radu s traumatizovanim osobama o potrebi i načinu pružanja stručne pomoći svjedocima nasilja.
POSTUPANJE ŠKOLE U SLUČAJU NASILNOG PONAŠANJA ODRASLE OSOBE NAD ODRASLOM
OSOBOM U ŠKOLI
Član 16.
U slučaju nasilnog ponašanja odrasle osobe (roditelja/staratelja učenika, nepoznate osobe, zaposlenika škole) prema drugoj odrasloj osobi u školi, te u slučaju da postoje informacije da odrasla osoba u prostor škole unosi oružje ili druge predmete koji mogu ugroziti sigurnost osoba i imovine u školi, zaposlenik škole koji ima tu informaciju ili je prisutan mora:
- odmah pokušati prekinuti nasilno ponašanje
- ako odrasla osoba u prostor škole unosi oružje ili druge predmete koji mogu ugroziti sigurnost osoba i imovine, upozoriti je na neprihvatljivost takvog ponašanja i zatražiti od nje da odmah napusti prostor škole
- ako u tome ne uspije, odmah obavijestiti ravnatelja, stručnog suradnika ili drugog zaposlenika škole kako bi oni pokušali prekinuti nasilno ponašanje
- ravnatelj o događaju obavještava policiju
ŠKOLSKI KOORDINACIJSKI TIM
Član 17.
Radi provođenja postupaka zaštite djece obrazuje se školski koordinacijski tim. Članove odbora rješenjem imenuje direktor škole iz reda roditelja i zaposlenih koji pokazuju visoku profesionalnost u radu, imaju dobre komunikativne sposobnosti i u svojoj ličnoj i profesionalnoj biografiji nemaju elemenata nasilnog ponašanja. Mandat tima je četiri godine. Stalni članovi tima su: direktor, pedagog i psiholog škole.
Zadaci i plan rada školskog koordinacijskog tima sastavni su dio Godišnjeg programa rada škole.
Član 18.
U zavisnosti od složenosti situacije nasilja konsultacije se mogu obaviti i sa službama izvan škole:
- Centrom za socijalni rad
- Zdravstvenom ustanovom
- Ministarstvom unutrašnjih poslova
- Ministarstvo obrazovanja
Prilikom konsultacija sa kolegama obavezno je poštivati princip povjerljivosti kao i princip zaštite najboljeg interesa djeteta.
Član 19.
Nakon obavljanja konsultacija poduzimaju se sljedeće mjere:
- Informisanje roditelja o nasilju ili osobe od povjerenja u slučajevima sumnje na nasilje u porodici
- Dogovor o zaštitnim mjerama prema djetetu
- Organizovanje posebnih programa osnaživanja djece za konstruktivno postupanje u situacijama nasilja
- Poduzimanje zakonskih mjera u skladu sa propisima koji regulišu disciplinsku odgovornost učenika i zaposlenih
MJERE PREVENCIJE
Član 20.
Radi sprečavanja svih vrsta nasilja nad djecom, škola je dužna da primjenjuje mjere čiji su ciljevi:
- Podizanje i njegovanje klime prihvaćanja, tolerancije i uvažavanja različitosti;
- Uključivanje svih interesnih grupa (djeca, zaposleni u školi, roditelji, lokalna zajednica) u donošenje i razvijanje programa i plana prevencije;
- Podizanje nivoa svijesti za prepoznavanje nasilja;
- Definiranje postupaka za zaštitu od nasilja i reagiranja u situacijama nasilja;
- Informiranje svih interesnih grupa o postupcima zaštite;
- Unapređivanje kompetencija svih interesnih grupa za uočavanje i rješavanje problema nasilja.
Član 21.
Škola je obavezna tokom školske godine putem stručne službe i ravnatelja organizirati radionice za učenike i seminare za roditelje i nastavnike na temu nasilje, postupci kod nasilnog ponašanja i mjere sprječavanja nasilja u školi i izvan škole.
Član 22.
Škola je dužna svake godine u cilju mjera prevencije izraditi školski akcijski plan kao sastavni dio Godišnjeg programa rada škole, a na osnovu analize učestalosti slučajeva nasilja, zastupljenosti različitog oblika nasilja, broja povreda, sigurnosti školskog objekta i dvorišta i slično.
EVIDENCIJA ŠKOLE O SITUACIJAMA NASILJA
Član 23.
Zaposleni u školi (razrednici, stručna služba, ravnatelji školski koordinacioni odbor) u obavezi su voditi evidenciju i pisati izvještaje o pojavama nasilja.
U cilju vođenja dokumentacije o pojavama nasilja koriste se tri obrasca:
Evidentni list o sukobima i nasilju u školi,
Obrazac za opis događaja i
Školski izvještaj o nasilju.
Dokumentacija o pojavama nasilja čuva se na sigurnom mjestu u stručnoj službi škole, kako bi se obezbijedila povjerljivost podataka.
Podaci u obrascima i izvještaju moraju biti zaštićeni od zloupotrebe bilo koje vrste.
Evidentni list
Škola vodi posebni Evidentni list o sukobima i nasilju u školi.
Obrazac popunjava član Nastavničkog vijeća koji je bio prisutan ili obaviješten o nasilju neposredno nakon događaja.
Evidentni list je sastavni dio izvještaja škole o događaju.
Evidentni list o sukobima i nasilju u školi sadrži:
- datum
- učesnici događaja
- mjesto i vrijeme događaja
- preduzete mjere
- osoba koja prijavljuje događaj
Obrazac za opis događaja
Svaka osoba (učenik, nastavnik ili drugi zaposlenik škole) koja je učestvovala u činu nasilja popunjava neposredno nakon događaja Obrazac za opis događaja i predaje ga razredniku, direktoru ili stručnom saradniku ( u skladu sa nivoom ponašanja). Obrazac je dio izvještaja škole o događaju.
Obrazac za opis događaja sadrži:
- datum
- učesnici događaja
- mjesto i vrijeme događaja
- opis događaja
- šta mislim o uzrocima događaja
- moje mišljenje o poduzetim mjerama
- šta ću poduzeti ili reći nakon događaja
- druga moguća rješenja – moji prijedlozi
Školski izvještaj o nasilju
Školski izvještaj o nasilju je obrazac predstavlja zbirni prikaz o broju situacija nasilja, učesnicima, poduzetim pedagoškim mjerama i disciplinskim postupcima u toku školske godine.
Školski izvještaj o nasilju popunjava direktor škole na osnovu Evidentnih listova i Obrazaca o događaju i dostavlja ga Ministarstvu obrazovanja.
ZAVRŠNE ODREDBE
Član 24.
Školski koordinacioni odbor čuva obrasce o učinjenom nasilju ili sumnji da se nasilje dešava.
Svaki odjeljenski starješina je u obavezi da ima kopiju popunjenih obrazaca a original dostavlja pedagoško-pedagoškoj službi.
Član 25.
Za primjenu ovog Protokola odgovoran je direktor škole.
Obaveza direktora je da najmanje dva puta godišnje podnese izvještaj Nastavničkom vijeću i Školskom odboru o evidentiranim situacijama nasilja u školi, poduzetim mjerama i njihovim efektima.
Član 26.
Protokol je sastavni dio Pravila škole.
Član 27.
Protokol stupa na snagu osmog dana od dana usvajanja i objavljivanja na oglasnoj tabli
škole.
Neka obilježja sigurne i humane škole
- Pokazivanje razumijevanja i brige prema učenicima
- Prepoznavanje problema, otvoreno raspravljanje o problemima sigurnosti i donošenje zajedničkih odluka ( učitelja i učenika) o njihovom rješavanju
- Omogućavanje učenicima da slobodno i bez straha izraze svoju zabrinutost o vlastitoj sigurnosti ili sigurnosti svojih vršnjaka
- Osiguravanje tjelesne i emocionalne sigurnosti u školi
- Osiguravanje uslova potrebnih za emocionalno dobro osjećanje učenika
- Rješavanje nesporazuma međusobnim razgovorom koristeći uljudne i pristojne riječi
- Poštivanje različitosti
- Ulijevanje osjećaja povjerenja i osjećaja sigurnosti u blizini nastavnika
- Uspostavljanje pozitivne interakcije s učenicima
- Pokazivanje empatičnosti prema učeniku
- Pružanje učeniku različitih oblika podrške i pomoći
- Razvijanje osjećaja pravde, promicanje prava učenika i nastavnika
- Razvijanje i promicanje osjećaja učenikove slobode – mišljenja, stajališta i dr.
- Pomoć učeniku u nenasilnom izrašavanju svojih emocija, potreba, problema
- Pokazivanje tolerancije prema učenicima i kolegama
- Poticanje pozitivne komunikacije
- Razvijanje međusobnog poštovanja i uvažavanja između učenika i učitelja
- Izbjegavanje verbalnih konflikata između nastavnika i učenika, nastavnika i roditelja te nastavnika međusobno
- Izostanak tjelesnih konflikata s učenicima, roditeljima i nastavnicima međusobno
- Uspostavljanje optimalne i pozitivne saradnje s roditeljima
- Razvijanje različitih oblika saradnje s lokalnom zajednicom i na drugim društvenim razinama (kantona, ministarstva, centri za socijalni rad, savjetovališta i dr.)
TRI KLJUČNE RIJEČI KOJE MOGU DA PROMIJENE ŠKOLSKU SREDINU NABOLJE
- Pravila. Roditelji i zaposleni u školi moraju da pokažu da sve drže pod kontrolom i da neće tolerisati da bilo koji učenik povređuje drugog učenika, fizički ili mentalno.
- Prava. Svaki učenik ima pravo da ne bude povrijeđen i pravo da uči u bezbijednoj sredini.
- Odgovornost. Učitelji i nastavnici moraju biti odgovorni za bolji nadzor i pažljivije nadgledanje. Ako odagnaju strah učenicima, moći će uspješnije da obavljaju svoje poslove. Učenici, takođe, moraju biti odgovorni za poštovanje prava drugih u razredu, kao i za sopstvena prava.
EVIDENCIJA ŠKOLE O SUKOBIMA I NASILJU U ŠKOLI
(popunjava osoba koja prijavljuje događaj)
- ŠKOLA
_____________________________________________________________________________________
- DATUM
____________________
- SUDIONICI U DOGAĐAJU
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
- MJESTO, VRIJEME I OPIS DOGAĐAJA
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
- PODUZETE MJERE
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
- OSOBA KOJA PRIJAVLJUJE DOGAĐAJ
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
Potpis
_______________________
OBRAZAC ZA OPIS DOGAĐAJA
(popunjavaju sudionici u događaju)
- Škola
_____________________________________________________________________________________
- Ime i prezime sudionika
_____________________________________________________________________________________
- Razred
_____________
- Datum
__________________________
- Vrijeme
__________________________
- Opis događaja
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
- Šta mislim o uzrocima događaja
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
- Šta sam mogao/la učiniti drugačije
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
- Šta ću uraditi da popravim učinjeno
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
- Potpis sudionika u događaju _____________________________________________
- Potpis stručne osobe _____________________________________________
OBRAZAC ZA GODIŠNJI PREGLED PRAĆENJA SLUČAJEVA NASILJA
Literatura:
- Konvencija o dječjim pravima
- Državna strategija za borbu protiv nasilja nad djecom 2007-2010. BiH, „ Službeni glasnik BiH“, broj 64/07
- Rezolucija o sprječavanju maloljetničke delinkvencije i postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima, Službene novine F BiH broj: 10/08
- Strategija protiv maloljetničkog prijestupništva u Bosni i Hercegovini, „Slžbeni glasnik BiH“, broj 14/08
- Okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju, „ Službeni glasnik BiH“, 18/2003.
- Zakon o osnovnom odgoju i obrazovanju HNK, „Službene novine HNK“, broj:%700; 4/04 i 5/04
- Zakon o srednjoškolskom odgoju i obrazovanju HNK, „Službene novine HNK“, 8/00; 4/04; 5/04 i 8/06
- Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijsku solidarnost, Zagreb, 2004.
- Protokol o postupanju u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, Službeni glasnik Republike Srpske,
- Dr Alan L. Bin, Učionica bez nasilništva, Kreativni centar, Beograd, 2004.
- Konvencija o cyber kriminalu Vijeća Evrope, Budimpešta, 2001, ( BiH potpisnica od 2006)
- Konvencija o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja Vijeća Evrope, 2010 (ratifikacija u toku)
- Akcioni plan za djecu BiH 2010-2014.